© PetraFasion.cz. All Rights Reserved.

Ženy – Chcete změnu? Začněte svým šatníkem!

Narozeniny, rozchod, jiná životní událost, která vás ovlivní… To všechno jsou pro ženu důvody, kdy si najednou uvědomí, že touží po změně – i změně šatníku. Ať už se kterákoli žena chystá do nové práce, nebo právě ukončila některou ze životních etap, ke které by se nerada vracela, chce razantní proměnu svého života a sebe sama.

A snad nikde jinde se nedají věci změnit tak rychle jako ve stylu oblékání

I já se zrovna nacházím v okamžiku, kdy se toužím poznat. Respektive, stala jsem se ze zákona dospělou a téměř okamžitě, co jsem si tuto skutečnost uvědomila, měla jsem najednou nutkání si konečně do dospělosti vystylizovat i svůj šatník. Vždycky jsem měla ráda elegantní a poněkud konzervativní kousky oblečení. Mezi vrstevníky jsem svými uplými sukněmi a pouzdrovými šaty příliš nezapadala, ačkoli oblečení, které jsem nosila, ze mě nedělalo ženu o dvacet let starší. Ale mě můj styl „laxní elegance“ vyhovoval a vyhovuje.

Připadám si vyspělejší, dokonce mi můj „netradiční“ styl na můj věk mnozí chválí. Jenže teď mi přijde, že to, co mám, mi nestačí. Že bych chtěla od sebe ještě víc té elegance.

Ono se nedá říct, že bych byla se svým šatníkem nespokojená. Po jeho otevření si však najednou víc všímám, že mám zbytečně moc věcí, které do mého oblíbeného a od plnoletosti vyhraněnějšího stylu příliš nezapadají.

A musím uznat, že mě to znepokojuje. Vesměs se jedná o pěkné kusy oblečení, je jich víc než polovina a je mi líto se jich zbavit. A nejen proto, že by se mi jednou mohli k něčemu hodit! Proto nyní přemýšlím, co s nimi. Možná by totiž bylo nejlepší se jich zbavit…??

CAPPUCINO

Zkoušela jsem na internetu hledat, kolik kusů oblečení by měla mít žena v šatníku, aby nevypadala „hloupě“, zejména v tom smyslu, že si tzv. nepere. – Sama jsem zvyklá nosit každý den něco jiného, přesto někdy můj docela schopný kombinátor v hlavě selže a sama sobě se v onen den nelíbím. A právě toho bych se chtěla vyvarovat, tudíž jsem šatník chtěla omezit pouze na to nejnutnější a nejhezčí.

Odpovědi na mou nevyřčenou otázku jsem se ale bohužel nedočkala, akorát mě některé dámy v diskusích přesvědčily, že proti nim mám tak málo kusů oblečení, že bych měla trávit celé tři měsíce v kuse v obchodech a utratit tam majlant! Což nepřichází v úvahu. Jsem studentka a jo, převážně nakupuji ve slevách. Krom toho mi nejde o početnost šatníku jako o to, abych ho využila.

A to je také možná ten největší problém – můj i zmíněných dam. Dříve jsem utratila peníze za oblečení bez rozmyslu. Koupila jsem si, co se mi v danou chvíli líbilo, nikdy ne příliš za draho, a s dobrým pocitem to donesla domů.

Je ale možné, že mi celá řada takových kousků stále leží na dně skříně, protože nakonec k nim nemám co vzít nebo mi už nesluší tolik jako v obchodě. A na tom se také celý internet shodl. Slevy jsou pěkná věc, ale když už koupit úplně nový kousek, tak zároveň i něco k němu. Jinak to nemá význam. Což jsem osobně začala považovat za své první pravidlo oblékání.

Už žádný nákup bez rozmyslu!

Dalším pravidlem, na které jsem přišla po delším přemýšlení, je, že je nutné vytřídit a roztřídit si šatník. Na třikrát! Prvotně na věci, které mi nejsou, nelíbí se mi nebo jsou zničené či staré, druhotně na ty kusy, co mi padnou a nepadnou nebo se nehodí do mého stylu.

Případně se nevzdám kousků, ve které tzv. „věřím“. Ty dostanou svou další šanci se při příštím třízení šatníku ukázat v lepším světle. Ale abych se vrátila k věci.. Z obou těchto třízení mi vylezou věci, které bez naříkání patří do koše. Pokud jste je totiž takto vytřídila, vám už nikdy k vaší spokojenosti neposlouží.

CAPPUCINO Komplet

Pak nastává třetí třízení, které je nejhorší a nejsložitější. Mám na hromadě krásné padnoucí oblečení, které bych chtěla unosit. Jenže ne vždy to jde, když k danému kusu oblečení nemáte ani jediný další, se kterým ho zkombinovat. Je lepší ho vyhodit?

Rozhodně ne!

Věci, které jsou v perfektním stavu, padnou vám a dokonce se vám líbí, rozhodně nevyhazujte. Spíše začněte přemýšlet, co by se k danému oblečení hodilo. A to si zapište! Při vašich dalších nákupech na to třeba narazíte. Náhoda je prevít a ani nemusíte mermomocí hledat.

(Mně např. chyběla v šatníku obyčejná bílá košile, kterou jsem chtěla hrozně dlouho. Vždy mě odradila cena, ačkoli já jsem možná až extrémně šetřivá, a i já jsem dnes po všech ostatních nákupech narazila na perfektní kousek za 69 korun. Stačilo si dostatečně dlouho počkat!)

Další dobrou zkušeností mi pak bylo, že jsem si nanečisto zkusila jednotlivé kusy oblečení zkombinovat. Nejprve jsem měla nutkání si všechno vyzkoušet přímo na sobě, ale u některých věcí, jimiž jsem si byla jista, to byla ztráta času. Přiložit je k sobě na posteli bohatě stačilo. Vyplatí se též tyto „modely“ fotografovat, potom si z nich např. vytvořit vlastní katalog – je to zábavné a praktické, i když to trvá dlouho. Pokud máte jeden kus oblečení, který se dá zkombinovat alespoň do dvou, třech modelů, které se vám líbí, je to už perfektní.

Pokud vám zbyde větší hromádka věcí, které se vám k ničemu nehodí, uložte je do vyhraněné poličky nebo přihrádky a noste s sebou na nákupy váš seznam s kousky, které vám v šatníku chybí. Padnoucí kousky vyhazujte jen tehdy, pokud se vám přestanou líbit a víte, že byste je nenosila, i kdybyste k nim sehnala cokoli.

Postupem času se vám šatník začne upravovat do podoby, která povede k vaší nejvyšší spokojenosti. A pokud již nadále nebudete kupovat jednotlivé kousky bez rozmyslu, budete příště při třízení vaší skříně už jen vyřazovat věci, kterých vám opravdu líto nebude, protože budou buď poškozené nebo nehezké.

Rada na závěr: Pokud je vám líto vyhodit nepadnoucí nepoškozené kusy oblečení, vyhraňte jim také své místo. Vraťte se k nim při dalším třízení vašeho šatníku a pokud ani tehdy pro ně nenajdete využití, můžete je s klidným svědomím vyhodit.

CAPPUCINO parádní červená

Comments are closed.

© PetraFasion.cz. All Rights Reserved.